reklama
kategoria: Polityka
29 marzec 2025

Dowódcy europejskich cyberwojsk rozmawiali o współpracy w Legionowie

zdjęcie: Dowódcy europejskich cyberwojsk rozmawiali o współpracy w Legionowie / fot. PAP
fot. PAP
Fizyczne granice pomiędzy państwami nie powinny być przeszkodą dla udzielania pomocy w przypadku zagrożenia w cyberprzestrzeni - powiedział PAP generał dywizji Karol Molenda. Dowódcy cyberwojsk i dyplomaci z 27 państw UE spotkali się w tym tygodniu w Legionowie (mazowieckie).
REKLAMA

Konferencja CyberCo – Cyber Commanders and Cyber Ambassadors, zorganizowana w ramach trwającej polskiej prezydencji w Radzie UE, odbyła się na terenie polskiego Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w podwarszawskim Legionowie.

Poza dowódcami z sił zbrojnych państw UE, odpowiedzialnymi za obronę w cyberprzestrzeni, udział w konferencji wzięli również tzw. cyberambasadorzy - dyplomaci zajmujący się kwestiami cyberbezpieczeństwa, głównie z resortów spraw zagranicznych. Na konferencji obecni byli również przedstawiciele instytucji unijnych, w tym Europejskiej Agencji Obrony (EDA) Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS), Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CNECT) oraz Europejskiego Sztabu Wojskowego (EUMS).

„W erze, w której zagrożenia nie respektują już granic państwowych, a cyberataki mogą sparaliżować działania podmiotów bez oddania ani jednego strzału, kluczowe staje się podejmowanie wspólnych działań, przemyślenie dotychczasowych strategii oraz zapewnienie gotowości do współpracy między sektorem cywilnym i wojskowym” – oświadczył generał dywizji Karol Molenda podczas wtorkowej inauguracji konferencji.

W rozmowie z PAP generał przypomniał, że Polska nieustannie jest jednym z najbardziej atakowanych w cyberprzestrzeni państw świata. Pomimo tego – jak mówił - choć przygotowano wiele analiz i strategii dotyczących ochrony infrastruktury krytycznej przed fizycznym zniszczeniem, to do tej pory powstało niewiele analiz związanych z uzyskiwaniem przez przeciwnika równie destrukcyjnych efektów poprzez cyberprzestrzeń. Dlatego tak istotne są tego typu spotkania, pozwalające lepiej przygotować się na wszelkiego rodzaju zagrożenia – wskazał generał.

Podkreślił, że siły zbrojne w coraz większym stopniu współdziałają z elementami cywilnej infrastruktury krytycznej. "Na poziomie europejskim niezbędne jest zdefiniowanie tych zależności oraz wypracowanie wspólnych mechanizmów dla jej skuteczniejszej ochrony. Zdolność do wspólnej, szybkiej reakcji w czasie rzeczywistym powinna stać się standardem w warunkach współczesnego pola walki” – powiedział PAP gen. Molenda.

Jednym z głównych tematów poruszanych podczas konferencji była współpraca wojska z instytucjami cywilnymi w zakresie cyberbezpieczeństwa - w tym np. w kwestii dbania o cyberochronę cywilnej infrastruktury krytycznej w poszczególnych państwach UE.

Jak wyjaśnił gen. Molenda, chodzi przede wszystkim o współdziałanie z podmiotami zarządzającymi kluczową infrastrukturą — zarówno państwowymi, jak i prywatnymi — z której korzysta wojsko i włączenie ich pod parasol ochronny w cyberprzestrzeni, jaki wojsko zapewnia.

Przykładem może być infrastruktura kolejowa, istotna dla logistyki i przerzutu sprzętu wojskowego czy sieci teleinformatyczne używane na co dzień przez instytucje cywilne. „Kolej, systemy transportowe, logistyka, sektor energetyczny oraz infrastruktura przesyłu paliw to tylko niektóre z obszarów cywilnej infrastruktury, które odgrywają istotną rolę w zapewnieniu ciągłości operacji wojskowych. Planowanie działań zbrojnych zakłada niezakłócony dostęp do tych zasobów, zwłaszcza w fazie początkowej operacji. Jednocześnie należy uwzględniać fakt, że przeciwnik będzie dążył do ich zakłócenia, traktując je jako potencjalne narzędzie oddziaływania na zdolności operacyjne sił zbrojnych” – podkreślił.

Zaznaczył, że ważna jest też potrzeba wypracowania wspólnych, skutecznych procedur i mechanizmów współpracy między instytucjami cywilnymi i wojskowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Chodzi o to, aby osiągnąć taką harmonizację mechanizmów reagowania na transgraniczne zagrożenia w cyberprzestrzeni, by maksymalnie skrócić czas reakcji na incydent. Docelowo - fizyczne granice pomiędzy państwami mają nie być przeszkodą dla udzielania wzajemnej pomocy.

"Obrona europejskiej cyberprzestrzeni wymaga interoperacyjności nie tylko technologicznej, ale przede wszystkim instytucjonalnej" - powiedział gen. Molenda. "Wypracowanie spójnych i możliwych do wdrożenia mechanizmów współpracy między państwami członkowskimi oraz pomiędzy sektorem cywilnym a wojskowym to podstawa naszej zbiorowej odporności cyfrowej” – zaznaczył w kontekście europejskiej harmonizacji procedur.

Podczas konferencji poruszano też kwestię „military mobility”, czyli mobilności wojskowej. Chodzi o wypracowanie ponadnarodowych regulacji prawnych i procedur mających ujednolicić procesy logistyczne sił i środków wojskowych przemieszczających się pomiędzy państwami UE.

Jak zaznaczył gen. Molenda, polska perspektywa i doświadczenie mają szczególną wartość, gdyż wiele z tych kwestii zostało już przetestowanych w związku z działaniem na terenie kraju hubu logistycznego wsparcia dla Ukrainy.

„W obszarze tzw. military mobility zaangażowano wszystkie dostępne zasoby infrastrukturalne, niezbędne do zapewnienia sprawności operacyjnej. Jednocześnie nasi adwersarze rozpoczęli działania wymierzone w infrastrukturę krytyczną. Dlatego pozostajemy aktywni w tym zakresie – aby wspierać jej operatorów poprzez dostarczanie im z wyprzedzeniem wiedzy i narzędzi potrzebnych do skutecznej ochrony tych zasobów. Efektywność działań zależy dziś od precyzyjnej synchronizacji wysiłków w domenie fizycznej i cyfrowej” – powiedział generał.

Polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) formalnie powstało w 2022 roku, gdy ujęte zostało w przepisach przyjętej wtedy ustawy o obronie Ojczyzny. Decyzja o powołaniu nowego komponentu była następstwem m.in. ustaleń ze szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, gdzie stwierdzono, że obowiązkiem sojuszników jest budowa zdolności do obrony cyberprzestrzeni, a samą cyberprzestrzeń należy uznać za kolejną domenę możliwych działań militarnych – taką samą jak ląd, morze czy przestrzeń powietrzną.

WOC obecnie liczą ponad 6,5 tys. żołnierzy i pracowników, służących w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie oraz w 13 podległych mu jednostkach, w tym sześciu Regionalnych Centrach Informatyki, które zapewniają wsparcie teleinformatyczne wszystkim jednostkom wojskowym w Polsce. (PAP)

mml/ ann/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Legionowo
13.1°C
wschód słońca: 06:08
zachód słońca: 19:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legionowie

kiedy
2025-04-06 19:00
miejsce
Poczytalnia, Legionowo, Tadeusza...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury W Łomiankach,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-12 19:00
miejsce
Poczytalnia, Legionowo, Tadeusza...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-13 19:00
miejsce
Poczytalnia, Legionowo, Tadeusza...
wstęp biletowany