1 sierpień 2021

77. rocznica ostatniej egzekucji na terenie Fortu III w Pomiechówku

fot. KPP w Legionowie
30 lipca 2021 r. w Pomiechówku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary ostatniej egzekucji w Forcie III w Pomiechówku. Hołd ofiarom oddali również Komendant Powiatowy Policji w Legionowie insp. Anna Jędrzejewska – Szpak oraz pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Mazowieckim mł. insp. Rafał Trzaskoma.
REKLAMA

77 lat temu, 30 lipca była niedziela. W upalne przedpołudnie na terenie Fortu III w Pomiechówku Niemcy z załogi więzienia karno-śledczego rozpoczęli mordowanie ostatniej grupy więźniów. Zbrodnia trwała wiele godzin – życie straciło ok. 300 Polaków, w większości osadzonych w forcie, którym ledwo dzień wcześniej dano cień nadziei na ocalenie – przynajmniej na jakiś czas – w związku z planowaną ewakuacją do któregoś z położonych bardziej na zachód obozów. Wraz z więźniami zginęła grupa żołnierzy Armii Krajowej, skazanych tego dnia na śmierć przez niemiecki sąd doraźny.

Piątkowe uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez ks. ppłk Marcina Czeropskiego. Msza została odprawiona przed celą „0” Fortu III, w której, po liturgii w imieniu Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej kwiaty złożył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki. Znicz zapalili również w imieniu rodzin pomordowanych prezes Zarządu Fundacji „Fort III Pomiechówek” mec. Piotr Jeżółkowski oraz dyrektor BUWiM IPN Adam Siwek.

Następnie zebrana lokalna społeczność, w tym rodziny więzionych i pomordowanych w Forcie III, kombatanci oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych udali się na lewy dziedziniec Fortu III przed groby ofiar, które zostały ekshumowane i pochowane staraniem BUWiM w latach ubiegłych. Po okolicznościowych przemówieniach zaproszeni na uroczystość, a wśród nich Komendant Powiatowy Policji w Legionowie insp. Anna Jędrzejewska – Szpak oraz pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Dworze Mazowieckim mł. insp. Rafał Trzaskoma oddali hołd ofiarom, składając wiązanki i wieńce kwiatowe oraz zapalając znicze na grobach.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Fundację „Fort III Pomiechówek” oraz 9 Brygadę Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przy technicznym wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

info IPN/podkom. Justyna Stopińska/mg

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Legionowie